- 1. Լուծի՛ր խնդիրները երկու տարբերակով։
Ա․ 1 կգ գազարն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ բազուկը՝ 200 դրամ։ Որքա՞ն դրամ է պետք վճարել 2 կգ գազար և 3 կգ բազուկն գնելու համար։
Լուծում
I տարբերակ
300×2=600
200×3=600
600+600=1200
II տարբերակ
300+300=600
200+200+200=600
600+600=1200
Պատ․՝ 1200 կգ
Բ․ Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 5 կգ լոլիկի և 4 կգ վարունգի համար, եթե 1 կգ լոլիկն արժե 90 դրամ, իսկ 1 կգ վարունգն արժե 70 դրամ։
Լուծում
I տարբերակ
5×90=450
4×70=280
280+450=730
II տարբերակ
90+90+90+90+90=450
70+70+70+70=280
450+280=730
Պատ․՝ 730 կգ
Գ․ Մեկ գրիչն արժե 60 դրամ, իսկ մեկ մատիտն արժե 90 դրամ։ 5-ական մատիտ և գրիչ գնելու համար որքա՞ն գումար է հարկավոր։
Լուծում
I տարբերակ
60+60+60+60+60=300
90+90+90+90+90=450
300+450=750
II տարբերակ
60×5=300
90×5=450
450+300=750
Պատ․՝ 750 դրամ
Դ․ Մեծ տուփի մեջ կա 40 ձու, փոքր տուփի մեջ կա 20 ձու։ Քանի՞ ձու կա 5 փոքր և 4 մեծ տուփի մեջ։
Լուծում
I տարբերակ
40+40+40+40=160
20+20+20+20+20=100
100+160=260
II տարբերակ
4×40=160
20×5=100
160+100=260
Պատ․՝ 260 ձու
- Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
8 կգ = 8000 գ
3 կգ = 3000 գ
6 տ = 6000 կգ
5 տ = 5000 կգ
9 ց = 900 կգ
2 ց = 200 կգ
9000 կգ = 9 տ
2000 կգ = 2 տ
8000 գ = 8 կգ
10000 գ = 10 կգ
800 կգ = 80 ց
1000 կգ = 10 ց
- Ո՞ր կտրոն է պոկվել պատկերից:
4-ն է
- . Հաշվի՛ր արտադրյալը:
400×20=800
60×50=3000
80×40=3200
9×50=450
700×5=3500
200×90=18000
700×40=28000
600×70=42000
90×800=72000
5.Թվերը գրի՛ր տառերով։
4541 –չորս հազար հինգ հարյուր քառասունմեկ
12.600 – տասներկու հազար վեց հարյուր
37.610 – երեսունյոթ հազար վեց հարյուր տաս
55.348 – հիսունհինգ հազար երեք հարյուր քառասունութ
78.417 – յոթանասունութ հազար չորս հարյուր տասնյոթ
35.601 – երեսունհինգ հազար վեց հարյուր մեկ
315.605 –երեք հարյուր տասնհինգ հազար վեց հարյուր հինգ
721.400 –յոփ հարյուր քսանմեկ հազար չորս հարյուր
631.924 – վեց հարյուր երեսունմեկ հազար իննը հարյուր քսանչորս
935.001 – ինը հարյուր երեսունհինգ հազար մեկ
800.900 –ութ հարյուր հազար ինն հարյուր
800.090 –ութ հարյուր իննսուն