Shop assistant: Hi there. Do you need any help?
Shop assistant: Thanks a lot. Bye now.
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր, միջին դպրոց
Shop assistant: Hi there. Do you need any help?
Shop assistant: Thanks a lot. Bye now.
I. Put the verbs into the Present Simple or Present Continuous Tenses(Գործողությունները տեղադրիր պարզ նեկա կամ ներկա շարունակական ժամանակաձևերով)
1.My mother is making dinner now.
2.I usually play with my father in the evenings.
3.The boys are playing in the yard now.
4.Maria drinks tea every morning.
5.Vahan goes to the swimming-pool on Mondays.
6.Levon isn’t driving his car now.
7.Mariam doesn’t read English books. She usually reads Russian books.
II. Translate the sentences
1.Վահեն նստա՞ծ է Լիլիթի դիմաց:
Is vahe sitting in front Lilit?
2.Կան գեղեցիկ ծաղիկներ մեր տան հետևում:
There are many flowers behind our house.
3.Ես միշտ նստում եմ Աննայի կողքը դասարանում:
I always sit near Ann in the classroom.
4.Իմ եղբայրը ավելի բարձրահասակ է, քան Արամը:
My brother taller than Aram.
5.Մարին ամենագեղեցիկ աղջիկն է դասարանում:
Meri is the most beautiful in our class.
6. Տրդատը ավելի կարճահասակ է, քան Հայկը:
Srdat is shorter than Hayk.
Ծառեր, թփեր լեցուն միրգ,
Մառան տարան գիրկ ու գիրկ,
Աշուն սնավ։
Տարափ ու բուք փչելով,
Վայուն–մայուն ճչելով՝
Աշուն ծնավ։
Սաղարթ–սաղարթ սարսելով,
Ոսկի տերև դարսելով
Աշուն քնավ։
Առաջադրանքներփփփ
1. Կարդա՛ բանաստեղծությունը՝ առանձնացնելով անծանոթ բառերը:
Տարափ-հեղեղ
Սաղարթ-ծառի տերևներն
2. Բացատրի՛ր բառերը
Ծնավ-ծնվել
Սնավ-սնվել
Քնավ-քնել
3.Նկարի՛ր քեզ դուր եկած հատվածը։
4․ Բացատրի՛ր ոսկի տերև բառակապակցությունը և գործածի՛ր նախադասության մեջ։
Ոսկի տերև-դեղին տերև
Բակում պարում են ոսկի տերևները։
5. Կադա՛ ընդգծված բառերը և փորձի՛ր բառազույգեր կազմել։
Օրինակ՝ սարսել-դարսել
Միրգ-գիրկ
Սնավ-ծնավ
Ծնավ-քնավ
Փչելով-ճչելով
Դարսելով-սարսելով
Վարժ 289
Հաշվեք արտահայտության արժեքը՝գումարման փոխարինելով բազմապատկումով։
ա)23+23+23+23+23=23×5=115
բ) 17+17+17+17+17+17+17=17×7=119
գ) 104+104+104+104+104=104×5=520
դ) 40025+40025+40025=40025×3=120021
ե) 986+986+986=986×3=2958
զ)2388+2388+238+2388=2388×4=9552
Խնդիր 292
Երու պահեստներից յուրաքանչյուրում կա 35 արկղ օճառ։Յուրաքանչյուր արկղում կա 90 օճառ։Ընդհամենը քան՞ի օճառ կա երկու պահեստներում։
Լուծում՝
90×35=720
Պատ՝․720 օճառ։
Վարժ 267
Կատարել գործողություններ։
ա) 30 x 47 + 80 : 16 = 1415
բ) 135 x 20 – 1024 : 8 = 1572
գ) 11916 : 18 – 2348 : 4 =75
դ) 97 + 85 X 30 – 294 =2353
ե) (120 – 84) : (68 – 62) =6
զ) (25 + 34) x (85 – 79) = 300
Վարժ 272
Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ նրանցից մեկը մեկ ժամում անցնում էր 65 կմ, մյուսը 80 կմ։ Որքա՞ն կլինի նրանց հեռավորությունը 7 ժամ հետո։
Լուծում
80-65=15
15×7=105
Պատ․՝ 105
Վարժ 274
Հանքային ջուր լցնող սարքերից մեկը 1 րոպեում լցնում 50 շիշ, իսկ մյուսը՝ 10 շշով ավելի քանի ժամում երկու սարքերը միասին կլցնեն 13200 շիշ։
Լուծում
50+10=60
60+50=110
13200:110=120
120:60=2
Պատ․՝ 2
Էսօր ուրբաթ է պաս է.
Օրան, օրան,Սարի վրա շար եկան։Ծագեց առավոտՊաղեց, սառավ օդ։
Գոռաց երկինք, բուք արավ,
Հևաց, հևաց.
Ծերուկ երկիր սուգ արավ։
Ճաքեց հեռուն ամպ,
Երկիր դողաց-բա՛մբ։
Բողբոջ արև շող կապեց,
Դողաց, սողաց,
Արյուն-ամպից քող կապեց։
Վառեց լեռան լանջ,
Լեռան ցավատանջ։
Տեղաց անձրև մաղ տալով,
Մարմանդ-մարմանդ,
Հոգնած տերև շաղ տալով։
Առաջադրանքներ
1. Կարդա՛ բանաստեղծությունը և նկարի՛ր քեզ ամենից շատ դուր եկած հատվածը։
2. Բացատրիր արտահայտությունները
վար եկան – իջան
շար եկան – շարվեցին
մաղ տալ – շաղելով
շաղ տալ – թափելով
քող կապել – փակել, քողարկել
3. Փորձիր քո բառերով պատմել բանաստեղծությունը։
Աշնան ցուրտ օրերը կամաց-կամաց եկան։ Ամպը Գգռաց և շատ ցուրտ արեց։ Արևը այնքան քիչ էր, որ կարծես բողբոջ լինի։ Տեղաց կամաց անձրև, և հոգնած տերևները շաղ տվեց գետնին:
4 . Գրի՛ր տրված բառերի հականիշները:
վար-վեր
պաղել-ջերմանալ, տաքանալ
հեռու-մոտիկ
վառել-մարել
5. Դուրս գրիր բանաստեղծության այն տողերը, որոնց մեջ գույն կա։
Սևուկ ամպեր վար եկան
Լրացուցիչ առաջադրանքներ
4. Ձայնագրի՛ր բանաստեղծությունը և նկարաշարի օգնությամբ տեսանյութ պատրաստի՛ր:
Վարժ 235
Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները՝ հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով։
ա) 64+18+36=118
18+36=54
64+54=118
բ) 393+8+92=107=600
92+8=100
100+107=207
393+207=600
գ) 276+9=24+91=400
9+91=100
276+100=376
376+24=400
դ) 1035+49+465=101=1650
ե)654+17+346+250+750=2017
զ)2059+2311+441+689+14=5514
Խնդիր 251
Երկու ավազանները սկսեցին ջուր լցնել ընդ, որում առաջինում արդեն 15 դույլ ջուր կար, իսկ երկրորդը դատարկ էր։ Քանի՞ ժամ հետո ավազաններում նույն քանակությամբ ջուր կլինի, եթե 1 ժամում առաջինի մեջ լցնում են 60 դույլ ջուր, իսկ երրորդի մեջ՝ 63 դույլ։
Լուծում
63-60=3
15։3=5
Պատ․՝ 5