Я Арсине. Я живу в городе Ереване. Мне 8лет. Скоро новый год. Я хочу попросить у деда Мороза новою школьную сумку и красивую верхушку для нашей елку.
Month: December 2020
Մաթեմատիկա
- Քանի՞ թվանշան ես տեսնում:
8 թվանշան:
2.Թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների տեսքով:
Եռանիշ թիվ | Հարյուրյակ | Տասնյակ | Միավոր |
784 | 700 | 80 | 4 |
245 | 200 | 40 | 5 |
610 | 600 | 10 | |
309 | 300 | 9 | |
897 | 800 | 90 | 7 |
999 | 900 | 90 | 9 |
3.Կատարի՛ր գործողությունները:
8 x 60 + 20 =500 600 : 6 = 100 400 : 10 =40
7 x 30 + 70 =280 700 : 7 =100 200 : 10 =20
4 x 60 + 30 = 270 500 : 5 =100 100 : 10 =10
5 x 80 + 40 =440 800 : 8 =100 6000 : 10 =600
9 x 50 + 50 =500 300 : 3 =100 9000 : 10 =900
4.Գտի՛ր նախորդ և հաջորդ թվերը:
Նախորդ | 400 | 499 | 612 | 99 | 99 | 209 |
Թիվ | 401 | 500 | 613 | 100 | 100 | 210 |
Հաջորդ | 402 | 501 | 614 | 101 | 101 | 211 |
5.Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա.Երկու թվերի գումարը 210 է: Առաջին թիվը երկրորդից 10-ով մեծ է:
Որո՞նք են այդ թվերը:
Լուծում՝ 100-110=210
Պատասխան՝ 100 ,110
Բ. Երկու թվերի գումարը 290 է: Երկրորդ թիվը առաջինից 50-ով մեծ է: Որո՞նք են այդ թվերը:
Լուծում՝ 290-50=240
240:2= 120
120+50=170
Պատասխան՝ 120 և 170
Dear sabta Claus
My nam is Arsine. I am from Armenia. I am em eight. Every year i get toys from you. I like them very much. I play with them. This year i want slime you. Thank you very much my dear Santa.
Մաթեմատիկա
- Լրացրո՛ւ աղյուսակը.
X | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
10 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 | 100 |
20 | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | 120 | 140 | 160 | 180 | 200 |
30 | 30 | 60 | 90 | 120 | 150 | 180 | 210 | 240 | 270 | 300 |
40 | 40 | 80 | 120 | 160 | 200 | 240 | 280 | 320 | 360 | 400 |
50 | 50 | 100 | 150 | 200 | 250 | 300 | 350 | 400 | 450 | 500 |
60 | 60 | 120 | 180 | 240 | 300 | 360 | 420 | 480 | 540 | 600 |
70 | 70 | 140 | 210 | 280 | 350 | 420 | 490 | 560 | 630 | 700 |
80 | 80 | 160 | 240 | 320 | 400 | 480 | 560 | 640 | 720 | 800 |
90 | 90 | 180 | 270 | 360 | 450 | 540 | 630 | 720 | 810 | 900 |
100 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 | 800 | 900 | 1000 |
- Հաշվի՛ր.
648 + 8 =656 951 – 550 =401
456 + 45 =501 567 – 448 =119
928 + 35 =963 278 – 168 =110
429 + 8 =437 382 – 126 =256
452 + 29 =481 351 – 243 =108
624 + 137 =761 647 – 258 =389
- Գրի՛ր, թե ո՞ր թիվն է.
ա) 7-ով սկսվող ամենամեծ եռանիշ թվի նախորդ թիվը՝ 798
բ ) 2-ով սկսվող և 8-ով վերջացող ամենափոքր եռանիշ թիվը՝ 208
գ) այն եռանիշ թվերը, որոնց թվանշանների գումարը 3 է՝ 111, 201, 300, 210, 102, 120,
- Լուծի՛ր խնդիրը.
ա) Մարկն ուներ 540 դրամ: 1 կգ նարինջ գնելուց հետո նրա մոտ մնաց 280 դրամ: Մարկը որքա՞ն վճարեց 1 կգ նարնջի համար:
Լուծում 540-280=260
Պատասխան՝ 260.
բ) Լիան ուներ 850 դրամ: 1 կգ լոլիկ գնելուց հետո նրա մոտ մնաց 260 դրամ: Լիան որքա՞ն վճարեց 1 կգ լոլիկի համար:
Լուծում 850-260=590
Պատասխան՝ 590.
Կանաչ եղևնին-հեքիաթ
Զմրուխտ գարունն էր հյուր եկել բնությանը: Այգում ու անտառներում քաղցրահնչյուն երգում էին թռչունները: Արևը իր ջերմ ժպիտով ողջունում էր նորաբաց բողբոջներին: Բնությունը զարթոնք էր ապրում:Ծեր այգեպանն իր այգում մի փոքրիկ եղևնի տնկեց՝ հազիվ մեկ եղևնի: Եղևնին նման էր կանաչ հանդերձ հագած, շփոթված երեխայի: Արևի շողերը հազիվ էին հասնում նրան: Մի մեծ, հզոր բարդի իր ճյուղերով փակել էր արևի ճանապարհը: Եղևնին տխրում էր արևի կարոտից: Նա բարձրահասակ բարդու ստվերի տակ իրեն զգում էր խեղճ ու անօգնական:
Մի օր էլ փոքրիկ եղևնին չդիմացավ ու սկսեց բարձրաձայն արտասվել: Հպարտ բարդին լսեց նրա լացի ձայնը ու հարցրեց.
-Ինչո՞ւ ես լաց լինում, այգեպանը լացկաններին չի սիրում:
-Ես լացկան չեմ, բայց արևի շողերը ինձ չեն հասնում եվ ես վախենում եմ, որ միշտ փոքրիկ կմնամ: Իսկ ես այնքա ՜ն եմ ուզում մեծանալ, գեղեցիկ ծառ դառնալ,-ասաց փոքրիկ եղևնին:
Բարդին արհամարհանքով վերևից քմծիծաղ տվեց.
-Մի քեզ նայի՛ր, քո թույլ ճյուղերին: Դու չես կարող մեծանալ: Իսկ հիմա ինձ նայի՛ր: Տե՛ս, թե որքան հզոր եմ ու ուժեղ: Եվ այնքան պիտի բարձրանամ, որ ճյուղերս երկինք հասցնեմ:
Փոքրիկ եղևնին ավելի կծկվեց ու ինքնամփոփ դարձավ: Այդպես անցավ գարունը և եկավ շոգ ամառը: Բարդու սաղարթն ավելի փարթամացավ: Արևի ճառագայթները չէին կարողանում ճեղքել նրա հզոր ճյուղերը, որպեսզի հասնեն եղևնուն: Իսկ փոքրիկ եղևնին այնքա՜ն էր ուզում աճել ու մեծանալ:
Եղևնին կրկին սկսեց կամացուկ հեծկլտալ: Անպատկառ բարդին շրջվեց և գոռաց նրա վրա.
-Ի՞նչ ես նորից նվնվում:
Եղևնին լացակումած շշնջաց.
-Խնդրում եմ, խղճա՛ ինձ, մի քիչ բացի՛ր ճյուղերդ: Թող արևը ինձ էլ հասնի:
-Այդ էր պակաս, որ քեզ նման խղճուկի համար նեղացնեմ իմ ճյուղերին,-հոխորտաց բարդին:
Փոքրիկ եղևնին ձայնը կտրեց: Ամառն էլ անցավ ու եկավ ոսկեհեր աշունը: Բարդին աշնանային զգեստ հագավ: Նրա կանաչ-դեղին տերևները անհոգ խաղում էին իրար հետ: Բայց ահա խոր աշնան անսիրտ քամին պոկոտեց բարդու տերևներն ու ցաքուցրիվ շպրտեց դեսուդեն: Բարդին լրիվ մերկացավ ու սկսեց դողալ: Ալեհեր ձմեռն իր ցուրտ շնչով սառեցրեց ողջ բնությունը: Բարդին սարսռաց ցրտից ու նրա բնին արցունքի սառած բյուրեղներ երևացին: Բարդին նայեց փոքրիկ եղևնուն, որ դեռ կանաչ էր ու չէր մրսում:
-Խնդրում եմ, գրկի՛ր իմ բունը, թե չէ ես կմեռնեմ ցրտից,-հուսահատ աղերսեց բարդին:
-Երբ ես լալիս էի, դու ինձ չէիր օգնում: Երբ ես խնդրում էի, դու չէիր լսում իմ ձայնը: Բայց ես կօգնեմ քեզ: Չէ՞ որ մենք բոլորս մեր մայր բնության զավակներն ենք,-ասաց եղեվնին:
Փոքրիկ եղևնու բարի սիրտը լցվեց խղճահարությամբ և նա իր մատղաշ, կանաչ ճյուղերով փաթաթվեց ու գրկեց բարդու սառած բունը:
Հեքիաթից դուրս գրել տասը՝ ինչ հարցին պատասխանող բառ, տասը՝ ինչպիսի հարցին։ Դուրս գրել հինգ բարդ, հինգ ածանցավոր բառեր։
Բարդ – բարձրահասակ, ինքնամփոփ, քմծիծաղ, ոսկեհեր, նորաբաց:
Ածանցավոր – փոքրիկ, անօգնական, անպատկառ, լացկան, այգեպան:
Ի՞նչպիսի – հզոր, նորաբաց, ուժեղ, ծեր, կանաչ, քաղցրահամ, ջերմ, անօգնական, բարձրահասակ, փոքրիկ:
Ի՞նչ – զմրուխտ, գարուն, եղևնի, ժպիտ, ամառ, արև, աշուն, ստվեր, ծառ, այգի:
Մաթեմատիկա
- Հաշվի՛ր.
9 + 1 =10
99 + 11 =110
999 + 111 =1110
8 + 2 =10
88 + 12 =100
888 + 112 =1000
7 + 3 =10
77 + 33 =110
777 + 223 =1000
6 + 4 = 10
66 + 34 =100
666 + 334 =1000
- Լուծի՛ր խնդիրները.
Ա. Լուսիանան և Եվան միասին ունեն 750 դրամ գումար: Աղջիկները որոշեցին ամանորյա ձևավորման համար տոնածառի խաղալիքներ գնել: Որքա՞ն դրամ մնաց աղջիկների մոտ, երբ Եվան գնեց 2 հատ 150 դրամանոց ձնեմարդուկ, իսկ Լուսիանան՝ 3 հատ 100 դրամանոց աստղ:
Լուծում 3×100=300
2×150=300
300+300=600
752+600=150
Պատասխան՝ 150 դր:
Բ. Եգորն ու Արմենը միասին ունեն 1000 դրամ գումար: Տղաները որոշեցին խաղալիքներ գնել: Որքա՞ն դրամ մնաց նրանց մոտ, երբ Եգորը գնեց 2 հատ 180 դրամանոց մեքենա, իսկ Արմենը՝ 2 հատ 320 դրամանոց գնդակ:
Լուծում 2×180=260
2×320=640
640+260=900
1000-900=100
Պատասխան՝ 100 դր:
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը.
50 x 1 x 4 =200
3 x 20 x 2 =120
40 x 2 x 5 =4000
2 x 20 x 20 =800
700 x 0 x 1 =0
800 x 7 x 0 =0
- Ժամը քանի՞սն է.
1-ին ժամացույց | երեկո | 19:00 |
2-րդ ժամացույց | առավոտ | 8:00 |
3-րդ ժամացույց | երեկո | 20:00 |
Մաթեմատիկա
Հաշվի՛ր հարմար եղանակով:
450 + 60 + 50 =560
720 + 90 + 80=890
470 + 60 + 130=660
540 – 90 – 40 =410
150 – 80 – 50 =20
870 – 90 – 70 =710
5 x 7 x 10 =350
2 x 8 x 5 =80
5 x 3 x 5=75
4 x 3 x 5 =60
2 x 9 x 5 =90
2 x 9 x 50 =900
4 x 4 x 25=400
Պատմի՛ր 348 թվի մասին
երեք հարյուն քառասունութ
- Թիվը գրի՛ր տառերով:
2 .348-ն ունի 3 հարյուրյակ 4 տասնյակ 8 միավոր
- Հարևան թվերն են՝ 349, 347
4.Հաջորդող թիվն է՝ 349
5.Նախորդող թիվն է՝ 347
6.Մեծացրո՛ւ 5-ով: 348+5=353
7.Մեծացրո՛ւ 31-ով: 348+31=379
8.Մեծացրո՛ւ 131-ով: 348+131=479
9.Փոքրացրո՛ւ 20-ով: 348-20=328
10.Փոքրացրո՛ւ 31-ով: 348-31=317
11.Փոքրացրո՛ւ 51-ով: 348-51=297
12.Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը: 350
13.Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա հարյուրյակը:300
- 348-ի թվանշաններով կազմի՛ր եռանիշ թվեր:438, 843, 834, 483, 384
15.Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով: 843, 834 483, 438, 384, 348
16.Այդ թվերից կանաչով նշի՛ր կենտ թվերը: 843, 483,
.Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա. Պարանի երկարությունը 15 մ է: Պարանից կտրեցին 3 մ 50 սմ: Ինչքա՞ն պարան մնաց:
Լուծում 1 մ=100 սմ
15 մ=1500 սմ
3 մ 50 սմ=350 սմ
1500-350=1150
Պատ՝. 1150 սմ 11 մ 50 սմ:
Բ. Թելի կծիկի երկարություն 11 մ 40 սմ է: 8 մ 20 սմ-ով գուլպա գործեցինք: Ինչքա՞ն թել մնաց:
Լուծում 11-8=3 մ
40-20=20 սմ
Պատ՝ 3 մ 20 սմ
Մաթեմատիկա
Արտահայտի՛ր սանտիմետրերով.
2 մ =200 սմ
7 մ =700 սմ
4 մ =400 սմ
3 մ 20 սմ=320 սմ
6 մ 40 սմ =640 սմ
9 մ 70 սմ=970 սմ
Արտահայտի՛ր միլիմետրերով.
2 սմ = 20 մմ
7 սմ = 70 մմ
3 սմ 5 մմ = 35 մմ
8 սմ 2 մմ =82 մմ
Տրված թվերը կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա
Ա. Տասնյակը
631 630
2 8 30
875 880
925930
186 190
Բ. Հարյուրյակը
631 600
875 900
925 900
186 200
Հաշվի՛ր
650 – 90=560
600 – 40 =560
240 – 80 =160
420 – 180 =240
320 – 160 =160
710 – 460 =250
930 – 470 =460
147 – 39 =108
245 – 28 =217
341 – 37=304
156 + 244=400
657 + 159 =816
274 + 258=532
Դատողություններից որո՞նք են ճշմարիտ: Տուփի մեջ կա 3 կապույտ և 3 դեղին գնդակ:
Ճշմարի չե
- Եթե առանց նայելու տուփից հանենք 3 գնդակ, ապա դրանցից մեկն անպայման կլինի դեղին:
Ճիշտե
- Եթե առանց նայելու տուփից հանենք 4 գնդակ, ապա դրանցից մեկն անպայման կլինի դեղին:
Ճիշտ չե
- Եթե առանց նայելու տուփից հանենք 5 գնդակ, ապա դրանցից երեքն անպայման կլինի դեղին:
Ճիշտ չե
Մաթեմատիկա
Կազմի՛ր արտահայտություններ և հաշվի՛ր դրանց արժեքը:
Ա. Հաշվի՛ր 150 և 280 թվերի գումարի և 140 -ի տարբերությունը:
150+280=430
430-140=310
Բ. 270 և 90 թվերի տարբերությունը մեծացրո՛ւ 460-ով:
270-90=180
180+460=640
Գ. Գտի՛ր 140 և 90 թվերի տարբերության կրկնապատիկը:
140-90=50
(140-90)x2=100
Դ. Հաշվի՛ր 540 և 180 թվերի գումարի և 220-ի տարբերությունը:
540+180=720
720-220=500
Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա. Արամի սիրելի մուլտֆիլմը սկսվում է 19: 10-ին և տևում է 35 րոպե: Ժամը քանիսի՞ն է ավարտվում մուլտֆիլմը:
Պատ.՝ 19:45
Բ. Նարեն իր սիրելի գիրքը սկսեց կարդալ ժամը 10:15-ին և ավարտեց 11-ին: Ինչքա՞ն ժամանակ Նարեն գիրք կարդաց:
Պատ.՝ 45
Գ. Մայրիկը ժամը 9:20 սկսեց նախաճաշ պատրաստել և 35 րոպեից նախաճաշը պատրաստ էր: Մայրիկը սպասեց 5 րոպե, որ նախաճաշը մի քիչ հովանա, ապա կանչեց երեխաներին: Ո՞ր ժամին մայրիկը կանչեց երեխաներին:
Պատ.՝ 10:00
Արտահայտի՛ր
Ա. Րոպեներով
2 ժամ 5 ր = 125
3 ժամ 15 ր = 195
2 ժամ 10 ր = 130
4 ժամ 15 ր = 255
Բ. Ժամերով
60 ր = 1ժ
85 ր = 1ժ 25ր
145 ր =2ժ 25ր
120 ր =2ժ
Շարունակի՛ր ըստ օրինակի:
8: 40 կամ 9-ին 20 պակաս
5: 50 կամ 6-ին 10 պակաս
1: 55 կամ 2-ին 5պակաս
3: 35 կամ 4-ին 25 պակաս
Հեքիաթ բախտը բերելու մասին
Մի անտառ կար: Այդ անտառում իրար կողքի երկու ծառեր էին աճում` ջահե~լ, սիրո~ւն: Երեկոները նրանք բախտի մասին էին փսփսում:
_Ես որ մեծանամ, բարձր ու մեծ ծառ եմ դառնալու,- ասում էր նրանցից մեկը,- թռչունները կապրեն իմ ճյուղերի մեջ: Բոլորը կհանգստանան իմ ստվերի տակ: Արևի շողերին և առավոտվա հովիկին առաջինը ես կդիմավորեմ: Մի քանի տարի հետո իմ տակ աճած ծառիկները կշրջապատեն ինձ: Նրանք փոքրիկ ու հրաշալի ծառեր կդառնան:
__Չէ~,_ասում է մյուսը,- աճել–մեծանալը էնքան էլ լավ բան չի: Ձմռանը ցուրտն է ծեծում, ամռանն արևն է վառում: Ամբողջ օրն էլ արմատներդ պիտի աշխատեցնես, որ տերևներիդ ջուրը հասցնես, կշտացնես: Ավելի լավ է փայտահատն ինձ կտրի, հետո ինձնից մի հրաշալի բան սարքեն, դնեն փափուկ բարձի վրա:
Եվ ի՞նչ եղավ հետո: Եկավ մորուքավոր փայտահատը և կտրեց երկրորդ ծառը: Նրա մի մասը վառարանում վառեցին, մյուս մասից սիրուն զարդատուփ սարքեցին: Երկար ժամանակ տուփը բարձի վրա ապրեց` մեջը` սիրուն ականջօղե~ր, մատանինե~ր ու անուշահոտ օծանելիքներ: Հետո տուփը քիչ–քիչ հնացավ, չորացավ, փականը փչացավ, հալից ընկավ: Էս խեղճ տուփը տվեցին փոքրիկներին, որ խաղան: Սրանք էլ խաղացին–խաղացին, վերջը տուփը ջարդեցին, մի կողմ գցեցին: Մինչև ձմեռ նրա տաշեղները դեռ բակում էին, հետո ինչ եղան, ոչ ոք չիմացավ: Այ, եթե քամին հարցնի առաջին ծառին, թե ինչ եղավ երկրորդ ծառը, նա կպատմի, որ հին տուփի տաշեղներով ագռավը բույն է հյուսել իր ճյուղերին: Այսպես երկու ընկերուհիներ գտել են իրար և զարմացել իրենց բարի բախտի վրա:Նրանք հասան իրենց ուզածին, դուք էլ ձերին կհասնեք:
Առաջադրանքներ
- Ինչ եք հասկանում /բախտը բերել է/արտահայտությունը լսելիս:
Որ հաջողություն է լինում, քո ուզածն է կատարվում:
- Գրեք, թե ինչում է ձեր բախտը բերել:
Իմ բախտը բերել է նրանով, որ ես ունեմ շատ լավ ընտանիք: